Kaňk
Kaňk je jednou ze dvanácti místních částí a jedním ze sedmi katastrálních území města Kutná Hora. Nachází se 3 km severně od centra Kutné Hory.
Kaňk vznikl ve druhé polovině 13 století současně s nedalekou Kutnou Horou v souvislosti s objevem rozsáhlých nalezišť stříbra a také mědí. Původní hornická osada tvořící předměstí Kutné Hory byla Ferdinandem II. roku 1621 povýšena na město se stejnými právy, jaká měla samotná Kutná Hora. Těžební činnost probíhala v okolí Kaňku až do 20. století, kdy se zde těžily zinkové a olověné rudy. Těžba také dala Kaňku jméno, neboť německý název Gang znamená mj. dulní chodbu.
Památky
-
Kostel sv. Vavřince– pozdně gotický kostel obsahující sanktuárium a kazatelnu patřící k nejvýznamnějším pozdně gotickým sochařským pracím v Čechách

-
Radnice s ohradní zdí– budova z roku 1526, v letech 1739 a 1769 přestavěna barokně a opatřena mansardovými střechami.

-
Obytné stavení zemědělské usedlosti čp. 66 (pod Sukovem) – moderně přestavěný patrový dům obsahuje mj. raně barokní malovaný trámový strop z poloviny 17. století.
-
Dům čp. 120 (u kostela) – budova původně z 16. století obsahuje v přízemí gotický pravoúhlý přetínavý portál datovaný do roku 1560.

-
Kaplička sv. Jana Křtitele (na jižním okraji) – výklenková kaple z druhé poloviny 18. století obsahující mariánský ( Panna Maria ) obraz a zvětralou pískovcovou socha Jana Křtitele.

--